Запрошення до участі в опитуванні

 257024.10.2006

Вельмишановна(ий) [Ім’я та по-батькові]!

9 листопада виповнюється 30 років Українській Гельсінській Групі. Рівень знань про УГГ і дисидентських рух в Україні в цілому низький. Він близький до нульового в багатьох інших країнах, де, можливо, тільки восени 2004 року навчилися розрізняти Україну і Росію. До 30-ліття УГГ ми хочемо підготувати серію інтерв’ю та інших цікавих і актуальних матеріалів про УГГ і людей, які в ті часи чинили моральний опір тоталітарному режимові і відстоювали свої права.

Матеріали будуть виставлятися в інтернеті українською. та англійською мовами, розповсюджуватися в українських та західних ЗМІ. Ми плануємо також зібрати їх в окреме видання.

Ми сподіваємося викликати дискусію, звідки виростає громадянське суспільство і спротив режиму (зокрема, звідки взявся Майдан 2004 року), а потім підготувати матеріали для школярів щодо дисидентського руху  та ролі особистості в громадянському суспільстві. НА нашу думку, є великий потенційний інтерес до цих важливих тем, але не вистачає матеріалів, які б зацікавили людей зокрема, молодь.

Звертаємося до  Вас із сподіванням, що Ви зможете нам допомогти. Ми знаємо, що Ви дуже зайняті, але Ваша участь для нас особливо важлива. Якщо у Вас дуже складно з часом, можливо, Ви б погодилися відповісти на два запитання:

 1. Що б Ви хотіли, щоб молодь знала про УГГ та/або взагалі про дисидентський рух?
 2. Часто чуємо від людей, що стояли на Майдані в листопаду – грудні 2004 р., що в них просто не було вибору – далі нікуди було.  А для Вас особисто в ті роки був вибір?

Нижче наводимо розширений перелік питань. Ми будемо дуже вдячні, якщо Ви зможете приділити нам ще трохи часу і відповісте на ті питання, які є, на Вашу думку, цікавими.

З повагою,
Євген Захаров 

Галя Койнаш
Харківська правозахисна група

 1. Як би Ви пояснили молодим людям, що таке дисидентство? Чи вважали Ви себе дисидентом?
 2. Слово „інакодумець” важко перекласти англійською мовою. Це суто лінгвістичний момент чи таке поняття недоречне в плюралістичному суспільстві? 
 3. Вимогу дисидентів 60-80-х років „Виконуйте свої закони!” багато хто пояснював як гру, оскільки ніхто не вірив, що таке можливо. Є думка, що члени УГГ все ж таки розраховували на якийсь діалог з владою. Що Ви думаєте з цього приводу? Наскільки актуальною в сучасній Україні залишається вимога поваги до права як фундаменту правозахисту?
 4. Які події та/або думки підштовхнули Вас на шлях протистояння радянському режиму?
 5. Ви протистояли могутньому і репресивному режиму.  Досить часто в житті трапляється, що люди підводять, коли їм власне нічого не загрожує.  А в ті часи було небезпечно навіть допомагати опальній людині. Наскільки Вас підтримували? Чи мало для Вас значення (і взагалі чи знали Ви про це), що в інших країнах велися кампанії на захист політв’язнів?
 6. Молодим людям в Україні, людям на Заході важко зрозуміти, який страх панував у суспільстві, чого коштувало поставити підпис під зверненням чи навіть просто листуватися із політв’язнями. Чи потрібні ці знання? Чи є шанс, що вони хоч трошки зроблять «щеплення» від повернення до несвободи?  Що, на Ваш погляд, створює та зміцнює імунітет як особистості, так і суспільства загалом?
 7. Як Ви ставитеся до людей, які співпрацювали з каральними органами?
 8. Які цілі Ви собі ставили тоді? Чи змінилося Ваше уявлення про свободу? 
 9. Які поради Ви дали б „новим” правозахисникам?

Відповіді  на запитання Анкети:

 Поділитися
MENU