КОЦУР (КОЦУРОВА) АННА

 262931.03.2020

author: Василь Овсієнко

КОЦУР (КОЦУРОВА) Анна (нар. 26.01.1948, с. Варадка Бардіївського округу, ЧСР) – філолог, поетеса. Учасниця українського правозахисного руху. Політв’язень радянських і чехословацьких тюрем (1972-73).

Середню освіту К. здобула у Бардіїві. 1966 вступила на філософський факультет Пряшівського університету. Була студенткою Ю. Бачі. Отримала стипендію та виїхала на навчання до Київського університету. У Києві познайомилася з українськими шістдесятниками і правозахисниками — І. СВІТЛИЧНИМ, М. КОЦЮБИНСЬКОЮ, В. ЧОРНОВОЛОМ, М. ПЛАХОТНЮКОМ, З. АНТОНЮКОМ, Валентиною ЧОРНОВІЛ та ін. Отримувала від них самвидавні твори Є. СВЕРСТЮКА, М. ОСАДЧОГО, В. СТУСА, І. КАЛИНЦЯ, С. КАРАВАНСЬКОГО, плівки з випусками «УКРАЇНСЬКОГО ВІСНИКА» та інше, перевозила їх до Пряшева, звідти вони різними шляхами передавались до Відня, Мюнхена, Парижа. З ЧСР привозила в Україну твори Юнґа, Фройда, Метерлінка, Кафки, Камю та ін. і передавала їх шістдесятникам. Зустрічалася з деякими українськими студентами з Великобританії на фестивалях у Свиднику, передавала їм самвидавні матеріяли, листувалася з ними, запрошувала приїхати в Україну. У результаті цього листування в Україну приїхав Ярослав ДОБОШ. К. з ним зустрічалася і передала йому плівки із самвидавними матеріялами. Дізнавшись про арешт Я. ДОБОША, К. знищила машинописні і зняті на плівку матеріяли самвидаву.

12.01.1972 у К. проведено обшук, виявле­но свіжі сліди спалених матеріялів, вилучено друкарську машинку, два блокноти. К. заарештували, допитали і як чехословацьку громадянку видворили з СРСР. У ЧСР К. судили разом з Ю. Бачею і П. Мурашком. Як вагітну в той час, К. засуджено на термін, який вона вже відбула в ув’язненні. Згодом продовжувала навчання, здобула звання доктора філософії.

К. як поетеса дебютувала 1966 р. у колективній збірці «Пригорщі весни».

 

Бібіліоґрафія

Коцур Анна. Коли висихають криниці (1990).

Коцур Анна. Від зорі до криниці (1995).

Коцур Анна. Молитва (1998).

Коцур Анна. Вікно на Схід: Спогади. Автобіографічний роман. Ч. 1. / Відп. ред. Віталій Конопелець. Пряшів: Вид-во «ЕХСО s.r.о.», 2001.

 Share this
MENU