КОМІТЕТ ГЕЛЬСІНКСЬКИХ ҐАРАНТІЙ ДЛЯ УКРАЇНИ
КОМІТЕТ ГЕЛЬСІНКСЬКИХ ҐАРАНТІЙ ДЛЯ УКРАЇНИ. Створений у Вашинґтоні (США) за ініціативою Інформаційної служби "Смолоскип" 17.11.1976, зразу після створення Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінкських угод (Українська Гельсінкська Група, УГГ). Про це 21.11 О.ЗІНКЕВИЧ повідомив по телефону М.РУДЕНКУ, домовився з ним про співпрацю і що Комітет буде репрезентувати УГГ на Заході. Комітет очолив голова правління "Смолоскипа" д-р Андрій Зварун (Нью-Йорк), а його членами стали представники комітетів оборони українських політв’язнів у США – Андрій Фединський (Клівленд), Уляна Мазуркевич (Філадельфія), д-р Ігор Кошман (Нью-Джерзі), Богдан Ясень (Юрій Саєвич, Вашинґтон), Осип ЗІНКЕВИЧ (Балтимор), Ігор Ольшанівський (Ньюарк), Андрій Каркоць (Міннеаполіс), Юрій Дейчаківський і Андрій Грушкевич (Вашинґтон), Маруся Зарицька і Мирослава Стефанюк (Детройт).
Вашинґтонський Комітет отримав позацензурним способом від М.РУДЕНКА, О.БЕРДНИКА, О.МЕШКО, ґен. П.ГРИГОРЕНКА майже всі меморандуми УГГ і низку інших документів. Вони були негайно перекладені англійською мовою, доведені до відома Комісії безпеки і співробітництва в Європі, Комітету Гельсінкської комісії Конґресу США та Канадського Парламенту і розповсюджені серед західних правозахисних організацій і преси.
Представники Комітету були перекладачами для членів УГГ, які опинилися на Заході, під час їхніх свідчень у Конґресі США, брали активну участь у різних міжнародних конференціях: Андрій Фединський — у конференції УГГ в Лондоні (травень 1977), Андрій Каркоць – у конференції письменників Європи, США й Канади у Софії (лютий 1977), д-р Тарас Закидальський, Петро Фединський, Андрій Грушкевич, Оксана Іщук, Аркадій Зінкевич – у Міжнародній конференції психіатрів на Гавайях (серпень – вересень 1977), Юрій Миськів, Уляна Ольшанівська, Аркадій Зінкевич – з виставкою документів і матеріалів УГГ на з’їзді славістів у Вашинґтоні (жовтень 1977), Петро Качмар, Юрій Миськів, О. Бурдяк, Зірка Луцька — з матеріалами УГГ і протестними зверненнями під час радянської виставки в Лос-Анджелесі з нагоди 60-річчя СРСР.
Андрій Зварун, Богдан Ясень, Ігор і Божена Ольшанівські, Уляна Мазуркевич, Андрій Каркоць підтримували постійний зв’язок з Державним департаментом США та американськими конґресменами у справі ув’язнених членів УГГ та репресій в Україні. Внаслідок цієї співпраці всі документи УГГ були перекладені на англійську мову і свідчення Андрія Зваруна перед Конґресом США у справі УГГ були опубліковані у збірниках Гельсінської комісії Конґресу США.
Комітет Гельсінкських ґарантій для України влаштовував прес-конференції у зв’язку з судами над членами УГГ в Україні: у день суду над Миколою РУДЕНКОМ і Олексою ТИХИМ – у Бєлграді в червні 1977 р. (організатори прес-конференції Андрій Фединський, Адам Мішталь, Андрій Каркоць були заарештовані і вислані з Югославії); у березні 1978 р. – знову прес-конференція в Бєлграді (її організаторів Андрія Каркоця, Бориса Антоновича і Зірку Луцьку затримано і депортовано з Югославії); у квітні 1978 р. у зв’язку з судом над Мирославом МАРИНОВИЧЕМ і Миколою МАТУСЕВИЧЕМ Комітет влаштував прес-конференцію у Вашинґтоні з участю П.ГРИГОРЕНКА.
Члени Комітету Андрій Фединський, Андрій Каркоць і Олесь Хам з Арґентини були перекладачами і активними учасниками Гельсінкської конференції в Мадриді (листопад 1980 р.), у якій брали участь закордонні представники УГГ ген. Петро ГРИГОРЕНКО, Ніна СТРОКАТА, Леонід ПЛЮЩ, Володимир МАЛИНКОВИЧ та представниця Комісії людських прав Світового конґресу вільних українців Христя Ісаїв.
Спільними зусиллями Закордонного представництва УГГ і правозахисних комітетів Філадельфії (Уляна Мазуркевич) і Ньюарку (Божена Ольшанівська) та з активною допомогою члена Гельсінкської комісії Конґресу США Ореста Дейчаківського у Конґресі США 16.11. 1981 відбулося відзначення 5-ї річниці УГГ. Там виступили ген. П.ГРИГОРЕНКО, Н.СТРОКАТА і В.МАЛИНКОВИЧ, брала участь Надія СВІТЛИЧНА. Комітет представляв Андрій Каркоць.
Про діяльність Комітету Гельсінкських ґарантій для України та його окремі заходи повідомляли по всьому світу основні західні пресові аґентства, з’явилося багато статей і повідомлень у чужомовній пресі.
Осип Зінкевич
Харківська правозахисна група. Осип Зінкевич, „Смолоскип”.
Червень 2006. Остання редакція В.Овсієнка з зауваженнями О.Зінкевича