ОБ’ЄДНАННЯ (ОУН-ПІВНІЧ)

 364803.11.2006

„ОБ’ЄДНАННЯ” (ОУН-ПІВНІЧ) – підпільна українська організація, яка виникла 1956 р. в м. Інта, Комі АРСР. Складалася з молодих політв’язнів, які щойно вийшли з ув’язнення на заслання або повернулися в Комі, побувавши в Україні, де їх не прописували і не надавали їм роботи. Ґрунтувалася на засадах ОУН. Мала статут і програму. Мета: сприяти поваленню окупаційної більшовицької влади і створенню Української самостійної соборної держави. Засоби діяльності: роз’яснювальна робота, підпільні семінари, поширення листівок, просвітницьких збірок, памфлетів тощо. О. мало саморобну портативну друкарню, яку змайстрував Василь Бучковський. Члени О. їздили в Україну, створили кореспондентську мережу для поширення листівок та осередки у Львівській, Рівненській, Кіровоградській, Полтавській областях.

29.06.1959 р. був заарештований лідер О. Ярослав Гасюк (йому належала ідея організації), згодом інші члени організації. У жовтні 1959 р. Верховний суд УРСР засудив Я.Гасюка та Володимира Леонюка до 12 р. ув’язнення, Богдана Христинича до 10 р., Володимира Затварського до 8, Ярослава Кобилецького до 5 р.. Ще раніше були засуджені члени Кіровоградського осередку Антон Булавський – до 10 р., Йосип Слабина – до 7, Кирило Банацький – до 7 (плюс 8 невідбутих років попереднього терміну), Григорій Рябчун і Степан Оленич – до 3 р. Жоден не визнав себе винним у „зраді Батьківщини”.  Усі відбули свої терміни до кінця. Реабілітовані 1992 р.

До уваги: 1947 р. у таборах Воркути підпільну організацію “ОУН-Північ” (друга назва – „Заполярний Провід ОУН”) створив Михайло Сорока. Вона боролася за права політичних в’язнів, допомагала їм виживати, зберігати самобутність, готувала страйки й повстання. Це стало однією з причин відокремлення за наказом МВД СРСР від 28.02.1948 р. політичних в’язнів від карних. З арештом М.Сороки 15.12.1952 „ОУН-Північ” не була викрита повністю. „Об’єдання” можна вважати одним з її продовжень.  

.

 

 

Харківська правозахисна група
 Поділитися
MENU