ПРОКОПЕНКО ГАВРИЛО НИКИФОРОВИЧ
автор: Овсієнко В.В.
ПРОКОПЕНКО ГАВРИЛО НИКИФОРОВИЧ (6.06.1922, с. Жданівка Магдалинівсь-кого р-ну Дніпропетровської обл. – 13 червня 2004, м. Дніпропетровськ).Офіцер, учитель, письменник.
З родини селян: батько, Никифор Гаврилович (1889 – 1970), був учасником І Світової війни, знався на конярстві, садівництві, городництві; мати, Марія Сергіївна (1890 – 1974), знала багато пісень і сама їх складала. У дитинстві П. пережив голод: вимерла третина рідно-го села. Уже в підлітковому віці розумів, що влада злочинна: це вона організувала голод. Його свідчення опубліковані в книзі "33-й: голод. Народна книга-меморіал" (1991).
1941 р. закінчив середню школу з «золотим» атестатом і вступив до Севастопольського військово-морського артилерійського училища. 1941 – 1942 рр. обороняв Севастополь, відтак служив на Далекому Сході, учасник війни з Японією. Нагороджений бойовими орденами і медалями. Продовжив навчання в Ленкорані, на Байкалі, у Владивостоку. У 1945 – 1950 та 1954 – 1957 рр. служив у береговій артилерії Військово-Морського флоту на Чукотці, в Сева-стополі, на Курилах, Камчатці, в Поті. 1952 р. вступив у КПРС. Перші публікації віршів – 1944 р. в газеті Тихоокеанського флоту «Боевая вахта» – у перекладах на російську мову.
1945 р. П. виїздив з Владивостока на Чукотку. На кораблі познайомився з Іриною Ми-колаївною Шелудяковою, родом з краю Єсеніна, яка закінчила в Москві Вищу школу поляр-них працівників і їхала далі на Північ. П. в бухті Провидіння заявив: "Або зі мною тут зали-шаєшся, або зараз кинусь за борт, де акули за кораблем ідуть зграєю". Сплатив «калим»: по-вернув державі стипендію Ірини. 1946 р. в них народився син Павло, 1948 – дочка Наталка.
П. завжди почувався українцем. Ще з Севастополя возив з собою «Русско-украинский словарь» 1925 р. видання. Розмовляв з матросами українською мовою, просував їх на посади. Навчив української мови дружину-росіянку: вона написала для дітей 3 книжки російською і 11 книжок українською мовою, перекладає з російської, словацької мов.
Заробивши військову пенсію, П. в чині майора 1960 р. звільнився у запас, повернувся в рідний край. Працював контролером на Південному машинобудівному заводі. Одного разу виявив серед «обтирочного матеріалу» українські вишивки. Вибрав їх і показував робітни-кам: мабуть, це був одяг репресованих галичан. Збирав матеріали про голод 1932 – 1933 рр. Мама чесно розповідала, інші боялися. Це стало відомо КГБ і партійцям – почалися «проро-бки». З ракетного цеху його як «неблагонадійного» перевели в тракторний.
1960 р. П.: вступив на заочне відділення філологічного факультету Дніпропетровського університету. Проректор питав: "А чому ви йдете на філфак, на українське відділення? Є фіз-тех. Країні потрібні фізики." П. відповів: "Тому що люблю українську мову. У мене викрес-лено 15 років життя. Після війни я роблю не те, що потрібно". Через рік проректор похвалив П.: «Ви справжній філолог». 1966 р. закінчив університет з відзнакою. Викладав у вечірній школі українську мову і літературу з 1964 до 1977 р..
1965 р. звернувся з листом до Олеся Гончара, в якому вболівав за долю української мови, писав про занепад її викладання, асиміляцію українців. 1966 р. був уперше суворо попере-джений КГБ за «націоналістичні прояви в педагогічній та літературній діяльності».
В університеті П. познайомився на літоб’єднанні з Іваном СОКУЛЬСЬКИМ, з поетом Михайлом ЧХАНОМ, з яким подружив. Якось 1968 р., повертаючись із Павлограда з "По-етичного травня", П. заспівав в автобусі з М. ЧХАНОМ "Ще не вмерла Україна" (варіянт тексту і мелодію П. знав від мами). Підхопили інші. Назавтра кагебіст А. Тутик переказав: "Пойдите и скажите Чхану и Прокопенко, что за ними давно уже тюрьма плачет".
Коли 1968 р. розпочалася кампанія паплюження роману "Собор" О. Гончара, П. напи-сав статтю "Повітря, вода і хліб народу", у якій навсупір оббріхувачам Г. Дігтяренкові та «філософові» І. Морозу доводив, що О. Гончар написав правду, і відніс статтю редакторові газети "Зоря" Петрові Орлику. Стаття опинилася «на контролі» у першого секретаря обкому КПУ О. Ватченка, який 30.05. 1968 р. передав її до слідчої частини. Її ані опублікували, ані повернули. Натомість партійні збори школи № 37 розглянули персональну справу П., звіль-нили його з посади заступника секретаря партійної організації школи і запропонували ви-ключити партії. Його звинуватили у написанні «ідейно шкідливого вірша» «Чорні дні Бату-рина і Кодні», у підтриманні зв’язку з профілактованими О. ЗАВГОРОДНІМ, І. СОКУЛЬСЬКИМ, М. Романушком. На партійній комісії райкому її члени гукали: «Та він взагалі націоналіст, у нього й мова не дніпропетровська». Секретар Щекотуров додав: "У него и внешность националистическая". Це за довгі вуса. Однак перший секретар наполіг: "Мы Прокопенко не будем исключать из партии – у него военный путь". Оголосили "сувору догану з попередженням". Про цей факт згадано в «Листі творчої молоді Дніпропетровсь-ка».
1969 р. постало питання про "зняття партійного стягнення". Вимагали каяття: "Напиши заяву, що поміняв погляд на "Собор"". – "Цього я ніколи не напишу". Після тривалих зволі-кань догану таки зняли – без каяття.
КГБ домагався, щоб П. співпрацював з ним, зокрема, щоб доносив на Володимира СІРЕНКА, проти якого фабрикувалася кримінальна «справа».
Лише зрідка П. вдавалося прориватися до друку. Перша збірка віршів "Сонячний вітер" вийшла 1979 р. у видавництві «Промінь» так спотворена цензурою, що П. не визнавав її сво-єю. Упродовж 70 – 80-х рр. П. підготував 10 збірок віршів і подав їх у різні видавництва. Усі вони були відхилені. Перекладав російського поета Дмитра Кедріна – але й переклади повер-тали з видавництв через «неблагонадійність» перекладача. Його дружина працювала дирек-тором письменницького клубу, керувала секцією дитячої літератури обласної письменниць-кої організації, мала десяток книжок, але її через чоловіка не приймали в члени СПУ. Прийн-яли аж під час «перебудови».
З КПРС П. вийшов у 1988 році. У зв’язку з цим його і дружину невідомі тероризували нічними дзвінками по телефону і погрожували розправою. Був членом УГС, УРП.
Під час «перебудови» його твори почали друкувати журнали «Бористен», «Кур’єр Крив-басу», газета «Вільна думка» тощо. П. член Спілки письменників з 1997 р.. Власним коштом 1998 р. видав збірку віршів «Лампа на підвіконні», згодом – «Кресало Поезії», книжка прози «Джерельні води». Книжка перекладів з Дмитра Кедріна вийшла посмертно, 2005 р.
Удова П., письменниця Ірина Прокопенко, лауреат премії ім. В. Підмогильного, живе в Дніпропетровську. Донька Наталка Кожум’яка з чоловіком, інженером-будівельником, з 1970 р. живе на Далекому Сході, вона і дві їхні доньки, Дарина і Анастасія – філологи. Уся родина – в українській громаді. Спілкуються українською.
Похований П. у Дніпропетровську.
Бібліоґрафія:
І.
33-й: голод: Народна Книга-Меморіал / Упоряд. Л. Б. Коваленко, В. А. Маняк. – К.: Рад. письменник, 1991. – С. 195 – 197.
Варіянт національного гімну // Борисфен. – № 1 (7), 1992. – С. 5.
Лампа на підвіконні: Поезії. – Дніпропетровськ: Поліграфіст, 1998.
Архів ХПГ: Інтерв’ю 4 квітня 2001 року.
Кресало Поезії. – Дніпропетровськ: Поліграфіст, 2002.
Джерельні води: Оповідання, нариси, новели. – Дніпропетровськ: Навчальна книга, 2003.
Кедрін Д.Б. Вибране. Переклади з російської Г.Прокопенка. – Дніпропетровськ: Січ, 2005. – 174 с.
Переклади із Дмитра Кедріна. – Січеслав-2. http://www. geocities.com
“Украинскому Кедрину — быть”. Избранная переписка. 1977–2005. – Составитель И. Н. Прокопенко. – Дніпропетровськ: Січ, 2006.
ІІ.
Лист творчої молоді Дніпропетровська // Чорновіл В. Твори: У 10-и т. – Т. 3. («Украї-нський вісник», 1970-72) / Упоряд. Валентина Чорновіл. Передм. М.Косів. – К.: Смолоскип, 2006. – С. 87-99.
Бойко Леонід. Відьомські полювання на «Ватчині» // Вітчизна, № 11–12, 1999. – С. 119 – 120.
Кожем’яка Наталя. Коли охоплює туга за Україною… – Січеслав. – № 4 (14) 2007. – Жо-втень. http://www.sicheslav.porogy.org
Прокопенко, Гаврила Никифорович. Материал из Википедии – свободной энциклопедии. http://ru.wikipedia.org
Прокопенко, Ирина Николаевна. Материал из Википедии – свободной энциклопедии. http://ru.wikipedia.org
Прокопенко Гаврила Никифорович – Днепропетровск. www.gorod.dp.ua
В.Овсієнко, Харківська правозахисна група, 28.04. 2008 р.
Поділитися
Вас може зацікавити
Спогади
ЧХАН Михайло. Прокопенко Гаврило
Персоналії / Український національний рух
КУЗЬМЕНКО ОЛЕКСАНДР ОЛЕКСІЙОВИЧ. Овсієнко В.В.
Інтерв’ю
ПРОКОПЕНКО ГАВРИЛО НИКИФОРОВИЧ. Овсієнко В.В.
Праці дисидентів
ЛИСТ ТВОРЧОЇ МОЛОДІ М. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА. Сокульський Іван Григорович
Інтерв’ю
ТИМЧУК ЛЕОНІД МИКОЛАЙОВИЧ. Овсієнко В.В.
Персоналії / Загальнодемократичний рух
ТИМЧУК ЛЕОНІД МИКОЛАЙОВИЧ. Овсієнко В.В.